EU-s támogatással a környezetbarát gyártási folyamatokért
Sikeresen befejeződött az a nemzetközi projekt, amelyben a Bay Zoltán Kutatóintézet is részt vett, együttműködve a szlovén Stelem és Jožef Stefan Institute partnerekkel. Az októberben lezárult projekt célja egy alternatív felületkezelési módszer (aerosol deposition) alkalmazhatóságának vizsgálata volt, melynek lényege, hogy a megfelelően megválasztott fémporok aeroszolos leválasztással kerülnek a kerámiahordozóra.
A kerámiahordozóra felvitt fémelektródok hagyományosan az úgynevezett screen-printing (SP) gyártási módszerrel készülnek, amely nagy hőmérsékletű (akár 900 °C) technológia. Ez energia-, költség- és időhatékonyság szempontjából sem előnyös. Ezzel szemben a projekt által vizsgált innovatív technológia validálása megmutatta, hogy az elektromos teljesítmény a piacon elérhető, SP-technológiával gyártott termékekével összemérhető. Az új bevonat adhéziós tulajdonságainak vizsgálati eredményei alátámasztják, hogy a bevonat hordozóhoz való tapadása megfelelő, sőt a keménység szempontjából a bevonat jobb eredményt mutat a hagyományos eljárással készült elektródokhoz viszonyítva.
A kutatás eredménye: az SP-technológiával összemérhető előnyös tulajdonságok alacsonyabb hőmérséklet mellett is elérhetők, a gyártási lépések számának csökkentése mellett. Ez hozzájárul a gyártási folyamatok felgyorsulásához, a szükséges emberi erőforrás csökkentéséhez – ezáltal a tiszta gyártáshoz. A projekt eredménye gazdasági és környezetvédelmi szempontból is jelentős, mivel – összehasonlítva a hagyományos technológiákkal – csökkentett gyártási költséget, valamint a káros, illékony szerves anyagok csökkentésének lehetőségét eredményezi.
A KET4CleanProduction projektben 2018 és 2020 között kis- vagy középvállalkozások nyerhettek hat hónapig tartó támogatást a tiszta gyártás (olcsóbb, kevesebb energiát használó, kevesebb hulladékot termelő gyártási folyamatok) fejlesztésére, legalább két kutatóintézettel együtt, nemzetközi konzorciumot alkotva. A Bay Zoltán Kutatóintézet eddig összesen hét sikeres projektben vett részt a KET4CleanProduction támogatásával, magyar, illetve szlovén kkv-kkel együttműködve. A nyolcadik projekt, egy szlovák kkv és egy angol kutatóintézeti partner részvételével, jelenleg is folyamatban van.•