Hogyan legyél okosgazdi? – a technológiai fejlesztések egyre nagyobb számban fókuszálnak a négylábú családtagokra
Az emberiség állatokkal kialakított különleges kapcsolata az ősidőkbe nyúlik vissza, a kutyák háziasításának időpontját ugyan továbbra is tudományos viták övezik, azonban a németországi Oberkassel környékén talált mintegy 33 ezer éves kutyaállkapcsot a legkorábbi ismert háziasított állatmaradványként tartják számon. A macskák pedig 10-12 ezer évvel ezelőtt Mezopotámiában adták fel először teljes „függetlenségüket”. A legfrissebb kutatások szerint világszerte növekszik az állattartás mértéke, különösen a millenniumi háztartásokban, amelyek általában kisebb létszámú családokat jelentenek, és a gyermekvállalás is későbbre tolódik. Csak az Egyesült Államokban, Brazíliában, az Európai Unióban és Kínában több mint félmilliárd kutya és macska él a háztartásokban, miközben a becslések szerint a világ lakossága több mint felének van házi kedvence. Egy 2022-es felmérésből az derült ki, hogy idehaza még ennél is magasabb az arány, a magyar háztartások csaknem háromnegyedében tartanak háziállatot. Nem csoda hát, hogy a technológiai fejlesztések egyre nagyobb számban fókuszálnak a négylábú családtagokra.
Okosotthonok
Az egyik legnépszerűbb terméknek számítanak jelenleg a piacon az intelligens kutyaházak, amelyek között magyar fejlesztést is találunk. A Magyar Divat & Design Ügynökség LAB inkubációs programjában megvalósuló okosotthon egyebek között külső és belső kamerákat és Bluetooth-vezérlésű külső, rejtett világítást is tartalmaz. Az újrahasznosított anyagok felhasználásával készült Pet Flat esztétikus külsejének köszönhetően bel- és kültéri dizájntárgyként is funkciót kaphat. A kutyaház tetején napelem termeli az energiát, melyet a világításhoz és a kamerák üzemeltetéséhez lehet felhasználni.
A piacon érdekesebb extrák is fellelhetők: a ZenCrate a vihartól, esetleg a tűzijátéktól rettegő vagy éppen a gazdi távollététől szorongó kutyák megnyugtatását tűzte ki célul. A kutyaházban mozgásérzékelő jelzésére zene szólal meg, mely a hangszigetelt külső falak jóvoltából elnyomja a külső zajokat.
A megrágott, poros pokrócokat váltja ki egy másik korszerű megoldás, a fűthető kutyalak, amelyet telefonos applikáción keresztül vezérelhetünk. Nem kell többé aggódnunk a befagyott itatótálak miatt sem, ugyanis a házakat akár külön edénymelegítővel is rendelhetjük. Biztonságos védelmet kínál a kisállatajtók új mikrochipes generációja is. Az okosalkalmazással nemcsak lezárható távolról a bejárat, de manuális beállítással egyszerre akár 32 különböző kis testű állat belépését lehet vele egyidejűleg szabályozni. A precíz mikrochip-szkennelési technológiának köszönhetően a falra, üvegre és fafelületre egyaránt szerelhető ajtón bejutva idegen négylábúak már nem zavarhatják meg a ház nyugalmát. Az alkalmazás segítségével megoszthatjuk ismerőseinkkel kedvencünk profilját, továbbá értesítések érkeznek telefonunkra az ajtó használatáról.
A kutya okosotthon egyebek között külső és belső kamerákat és Bluetooth-vezérlésű külső, rejtett világítást is tartalmaz.
Ugyancsak a közkedvelt termékek között tartják számon az okos etető- és itatórendszereket, melyek automatikus adagolórendszerrel ellátott, programozható eszközök. Ezek segítségével folyamatosan ellenőrizhető a házi kedvencek élelembevitele és hidratáltsága. Léteznek mobilapplikációval kiegészített fejlesztések is, amelyek üzenetet küldenek a telefonra az etetés kezdetéről, végéről, valamint az elfogyasztott étel mennyiségéről is. Az okoseszköz az adatok felhasználásával statisztikát vezet és vizsgálja a táplálkozási szokásokat, a rendszerek pedig akár két hétre elegendő élelmet képesek előre „betárazni”.
Professzionális sétáltatók
A legújabb technológiákra a sétáltatás során is támaszkodhatunk. A Moestar UFO okoskutyapórázának ergonomikusan kialakított gyűrűs formája nemcsak elosztja a húzóerőt, megkímélve a csuklónkat, de az újító megoldás jóvoltából használata közben a kezünk is szabad marad.
A gyűrű mindkét oldalára beépített pulzáló LED-fények már messziről figyelmeztetik a járművezetőket vagy kerékpározókat, így a sötétben megelőzhetők a balesetek, sőt zseblámpaként is funkcionálhat a gyengén világított helyeken. A spéci pórázhoz készített applikáció segítségével pedig nyomon követhetjük a kutyasétáltatás közben megtett lépések és az elégetett kalóriák számát is. A szíj hossza állítható, de a maximális távolságot a fejlesztők – a biztonságot szem előtt tartva – 2,6 méterben határozták meg.
A Moestar UFO kutyapóráznak újratölthető lítiumakkumulátora van; mikro USB-kábellel úgy két óra alatt lehet feltölteni, a folyamat végét pedig piros lámpa jelzi.
A massachusettsi fejlesztőknek hála egészen új értelmet nyertek a kutyanyakörvek is. A Petpace felokosított eszközeire olyan, vezeték nélküli érzékelőket szereltek, amelyek folyamatosan követik a kutya életjeleit, és időben figyelmeztetést küldenek, ha betegségre utaló jeleket tapasztalnak. A nyakörv nyomon követi a testhőmérsékletet, a légzést, a pulzust, az állat aktivitását, de még az elégetett kalóriák számát is. Miközben a kutya játszik, eszik és alszik, a szoftverek analizálják az információkat, és összevetik más, fajspecifikus adatokkal. Amennyiben a mérések alapján a kutya állapota eltér a megszokottól, a nyakörv figyelmeztetést küld a gazda okostelefonjára. A nyakörvben tárolt adatok az állatorvosnál is hasznosak, hiszen a rögzített tünetek alapján könnyebben és gyorsabban lehet felállítani a diagnózist. Az okoseszköz nyomon követi a felírt gyógyszerek hatékonyságát és a gyógyulás folyamatát is, így az is előbb kiderülhet, ha másfajta kezelésre lenne szükség.
A kutyanyakörvre vezeték nélküli érzékelőket szereltek, amelyek folyamatosan követik a kutya életjeleit, és időben figyelmeztetést küldenek, ha betegségre utaló jeleket tapasztalnak.
Egy nagyszabású kutatás szerint a pandémia éveiben csak az Egyesült Államokban több tízmillió háziállat talált új gazdára, azonban a home office éra vége új helyzet elé állította a friss gazdikat. Ezek után nem meglepő, hogy Európa és a világ nagyvárosaiban egész iparág épült a kutyasétáltatásra. Manhattanben a jómódú ügyfelekkel rendelkezők akár 100 ezer dollárnál is magasabb összeget kereshetnek évente. Az erre specializálódott PetBacker jelenleg ötven országban – köztük hazánkban is – nyújt szolgáltatásokat. A weblap nem szimplán alternatívát kínál az elfoglalt gazdáknak, de a szolgáltatás keretében egyúttal fizetésvédelmet, kisállat-sérülésbiztosítást, napi fotó- és videóriportokat is biztosít számukra, ráadásul a korábbi kisállat-tulajdonosok véleménye alapján hiteles képet is nyújt az oldalra regisztrált sétáltatókról. A GPS kutyasétáltatási funkció lehetővé teszi, hogy a térképen valós időben kövessék a folyamatot, és azt, hogy a kutya hányszor kakilt vagy pisilt, sőt még azt is, hogy mennyire érzi jól magát a szabadban. Az adatlapon meg lehet adni, mekkora távolságot hajlandó utazni egy-egy sétáltatásért, mekkora testű kutyákat vállal, és mennyi időt szán rájuk egy alkalommal. Mindezek mellett a készségek és képesítések is helyet kapnak, tehát előre tisztában lehetünk azzal, hogy képes-e gyógyszereket beadni, vagy rendelkezik-e állatorvosi vagy egyéb szakértői tapasztalatokkal. A PetBacker mesterségesintelligencia-közvetítési rendszere elemzi a kisállat-tulajdonosok igényeit, és ez alapján listázza az elérhető sétáltatókat. Az árak Budapesten elég nagy szórást mutatnak, vannak, akik mindössze ezer forintot kérnek egyetlen alkalomért, az átlag azonban három-négy ezer forintos árat adott meg, de van olyan is, aki például 9500 forintos óradíjjal hirdeti magát. A szolgáltatás egyik legnagyobb előnye, hogy a sétáltató egy időben több négylábúval is képes foglalkozni, azaz a népszerűbbek órabére könnyen két-, háromszorosára vagy akár többszörösére is emelkedhet.
Kézbe a telefonokat
Végezetül néhány hasznos vagy éppen szórakoztató applikáció a kisállatimádóknak. Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy elszaladt mellettük egy gyönyörű kutya, de nem ismerték fel, milyen fajta lehet. A Dog Scanner alkalmazás 370-nél is több fajtát képes megkülönböztetni (a macskákra specializálódott változat 60 fajt ismer fel), és még a keverék kutyák esetében is képes felismerni a különböző fajtajellegeket. Használata rendkívül egyszerű: egyetlen fotó vagy egy rövidebb videó feltöltésével máris indulhat a szkennelés.
A Pet Coach egyfajta kisállatokra szabott egészségügyi kisokos, amely akkor igazán hasznos, ha nincs lehetőségünk állatorvoshoz vinni a kedvencünket. Az applikáción keresztül kérdéseket tehetünk fel egészségügyi, ápolási vagy éppen oktatással kapcsolatos témákban, de tünetek esetén képeket is tudunk küldeni, és egy állatorvos 24 órán belül válaszolhat is. Az alkalmazás egyetlen feltétele az angol nyelv használata.
A Pet Coach egyfajta kisállatokra szabott egészségügyi kisokos.
A macskák szeretik eldönteni, mikor foglalkozzon velük a gazdájuk. És a legkevésbé sem érdekli őket, hogy kölcsönös-e az igény a játékra. A Cat Alone appban hét különböző tárgy és állat közül választhatjuk ki a gazdipótlót. Az okoseszközök képernyőjén mozgásukkal és hanghatásokkal vonzzák magukra a figyelmet. Legalább néhány percig… A My Talking Pet kifejezetten szórakoztató alkalmazás, amelynek segítségével életre lehet kelteni a kedvencünkről készült fotókat. A kiválasztott képet animálhatjuk, kiegészítőkkel turbózhatjuk fel, illetve általunk felvett monológokat adhatunk a szájába, mintha beszélne.
És ha már beszélgetés, a MeowTalk nevű alkalmazás a mesterséges intelligencia segítségével fordítja le, miről próbál velünk kommunikálni a macskánk. A gépi tanulással működő rendszert azzal tehetjük pontosabbá, ha minél nagyobb mennyiségű mintát töltünk fel az adott macska nyávogásáról. Használatával biztosan tudni fogjuk, hogy a cica éhes, játszani szeretne, vagy éppen azt akarja, hogy hagyjuk békén.
A Puppr a kutyák kiképzésében lehet hatalmas segítség, az alkalmazás ugyanis számos videós anyagon keresztül mutatja be, miképp taníthatunk különböző trükköket a legegyszerűbbektől a bonyolultabbakig. Az alkalmazás a jutalmazást támogató úgynevezett klikkert is tartalmaz, a leckék pedig kivétel nélkül a pozitív megerősítésre alapoznak. Az előfizetés esetén szakértőktől is lehet kérdezni az alkalmazáson belül. A DogCam app gyakorlatilag az összes lényegesebb funkciót felsorakoztatja, amely egy fényképező applikáció esetében elvárás, és egy rendkívül fontos kiegészítővel is rendelkezik. A legkülönbözőbb figyelemfelkeltő hanghatásokkal (csipogás, ugatás, fütyülés) kelti fel a kutyák figyelmét, így a jövőben nem lesz gondunk azzal, hogy kedvencünk éppen a kattintás pillanatában fordítja el a fejét egy elrepülő pillangó után. A BarkHappy feladata, hogy a kutyabarát helyeket listázza az érdeklődőknek. Itt nem csak a kutyabarát éttermekre és kávézókra kell gondolni, megmutatja, hol találunk kutyafuttatókat és állatorvosi rendelőket vagy olyan üzleteket, ahol tápot vagy játékokat vásárolhatunk a kedvencünknek.•
Címlapkép: Depositphotos/stokkete