A nagy kínai tűzfal – totális kontroll alatt
Zhang Feng enerváltan túr kócos hajába. Hiába próbálja elfeküdt frizuráját megigazítani, kakastaréja nem engedelmeskedik. Sosem szerette a korán kelést, pláne nem vasárnap. Korgó gyomra követeli a reggelit, a 34 éves buszsofőrnek azonban még életmentő kávéjára sincs ideje reggel hatkor. Gyorsan magára kapja uniformisát, és a lakáskulcsát keresi. Nem engedheti meg magának, hogy megint elkéssen a műszakból. A hónapban másodszor. Több büntetőpont egész egyszerűen már nem fér bele. Tegnap üzenet érkezett az okostelefonjára, hogy a következő eset után nem utazhat haza szüleihez repülőgéppel Chongqingbe, a délnyugat-kínai metropoliszba. A rendszer nem ismer pardont, néhány évvel ezelőtt a pontozás miatt veszítették el kutyájukat is. Zhang kislánya ugyanis szétszórt, és újra meg újra elfelejtette feltenni a szájkosarat a házi kedvencre, máskor meg a póráz maradt otthon. A kamerák mindent rögzítettek, a kreditrendszer pedig egyre rosszabb adatokat mutatott. Végül a hatóság két embere – minden előzetes egyeztetés nélkül – rezzenéstelen arccal einstandolta az ölebet a zokogó kislány szobájából.
Zhang sietős léptekkel a lift felé veszi az irányt, a 27. emeletről lejutni nem sok idő, az arckifejezéseket felismerő kamerarendszer pillanatok alatt detektálja a késésben lévő utas lelkiállapotát. A környéken félóránként zónázó busz éppen az orra előtt húz el. A kollegialitás elve hátrébb való, mint a menetrend. Senki sem akar büntetőpontokat. Kétségbeesésében leint egy taxit, a társaság fél percen belül már fel is tölti adatait a rendszerbe: mikor utazott, mennyiért és mi volt az úti cél. Semmi sem maradhat rejtve a nagy testvér, azaz az állam elől. Zhang éhgyomorral ül a volán mögé, kezdődik a tizenkét órás műszak.
Felesége eközben régen látott nagybátyjával találkozik. Hiba volt. Az idősödő rokon rendszerellenes kiszólásai miatt a megbízhatatlanok kategóriájába tartozik, aki még szeretné vinni valamire, az kétszer is meggondolja, mikor találkozik a legalsó kasztba soroltakkal. Az egyébként teljesen ártalmatlan légyottról a buszsofőr egy telefonhívás során értesül ötperces ebédszünete közben. A vonal túlsó végén nem „Fengné” csacsog. Az ismeretlen állami tisztviselő nem kertel, Zhang kislányának egyelőre távoli továbbtanulása kerülhet veszélybe, amennyiben felesége nem szakítja meg teljesen a kapcsolatot rokonával. Az ismeretlen hang arra is figyelmezteti, hogy nem helyes ennyi alkoholt vásárolniuk, helyette minőségi kínai élelmiszerekre kellene költeni a pénzt. A káros szenvedélyeket nem támogatja az állam. A buszvezető tisztában van vele: nincs értelme az okoskodásnak, a gyors irányba helyezés után amúgy is bontják a vonalat. Nyel egyet. És még egyet. Tehetetlenségében a kormányra csap. A buszba szerelt arcfelismerő rendszer feldúlt lelkiállapotot észlel, a mesterséges intelligencia veszélyt szagol, a rendszer gyors döntést hoz, és a sofőr a jövőben szigorúbb kontroll alá kerül. Renitens személyekre Kínában nincs szükség. Az ilyeneket jobb időben kiszűrni…
Nincsenek vakfoltok
Az imént nem egy megvadult forgatókönyvíró utópisztikus történetéről olvashattunk a távoli jövőben, hanem az ázsiai nagyhatalomban már évek óta működő totális rendszer sajátosságairól. Zhang Feng karaktere természetesen a fantázia szüleménye, történetei azonban már valósak. A technológiai fejlődés új kapukat tárt szélesre a kommunista rezsim előtt. Az elvek ugyanazok, a módszerek azonban változtak. Miért is lenne szükség kiterjedt besúgóhálózatra a 21. században? Kinek van kedve olvasni és szűrni az erősen megkérdőjelezhető jelentéseket a különböző fantázianeveken futó spionoktól, amikor kép- és hangfelvételek alapján bárki, bármikor lekövethető. A technikai háttér adott: Kína lakossága 1,41 milliárd fő, ehhez képest az országban már több mint 700 millió megfigyelőkamerát (ez a világon működő készülékek mintegy 50 százalékát jelenti) szereltek fel, vagyis minden második állampolgárra jut egy-egy lencse. Ott vannak a lépcsőházakban, a közlekedési eszközökön, az éttermekben, a játszótereken, a bevásárlóközpontokban, a stadionokban és a köztereken is. Mindenütt. A pekingi vezetés mindenre figyel, még zseniális ideológiát is sikerült gyártani az új rendszer kiépítéséhez. Azt állítják, hogy elsősorban az állampolgárok biztonságát akarják garantálni, hiszen így egyszerűen azonosíthatóvá válnak a bűncselekményeket elkövetők, a már megtörtént eseteket pedig több kameraállásból rögzítve minden kétséget kizáróan tudják rekonstruálni.
A kamerák nem csupán csendes megfigyelők, bizonyos helyzetekben „életre kelnek”, egy piros lámpás átkelésnél például jelzik a gyalogosnak, hogy szabálysértést követ el, és felszólítja a renitens állampolgárt, hogy forduljon vissza. A hatalmas CCTV (Closed Circuit Television) kamerahálózat ráadásul folyamatosan bővül és fejlődik: a 0–24 órás rögzítésen kívül arcmegfigyelésre, pillanatnyi tartózkodási hely meghatározására, hangfelismerésre is alkalmas, felvételeit pedig valós időben elemzik mesterségesintelligencia-szoftverek. Kína nem ismer tréfát, ha a megfigyelési szisztéma kiépítettségéről van szó; a hazai high-tech cégek saját termékeinek nagy mennyiségű állami megrendelése ráadásul a honi ipart erősíti. Win-win. Legalábbis az üzlet szereplőinek. És az eredmény?
Az emberiség tíz legjobban ellenőrzött városa közül nyolc Kínában található. Egészen egyszerűen nem maradtak vakfoltok, Peking közigazgatási területét 100 százalékban lefedik a CCTV kamerái.
Noha az országban nagy tiszteletnek örvendő konfuciánus gondolkodó, Mengzi leghíresebb tétele szerint az ember alapvetően jó, láthatóan a kínai vezetés nem feltétlenül hisz az emberi ártatlanságban. A totális kontroll alapját a rendfenntartás és ezáltal a biztonságos, stabil társadalomkép létrehozásának víziója táplálja. „Bárki, aki elegendő adattal és számítási képességekkel rendelkezik, megjósolhatja a problémákat, megjósolhatja a jövőt és meg is ítélheti a jövőt” – minderről Jack Ma, az Alibaba e-kereskedelmi óriás alapítója és elnöke beszélt, és minden egyes szürke hétköznap a kínai nagy falon túl valóban ezt a tételt igazolja. A koronavírus-járvány ráadásul felgyorsította a fejleményeket, nemcsak tovább szigorodott a rendszer, de a kamerák száma is nőtt. Pedig korábban sem lehetett panasz a hatékonyságra.
John Sudworth, a BBC riportere néhány évvel ezelőtt élesben, önmagán tesztelte a technológiát, és a hatóságok együttműködésével arcképe felkerülhetett a körözött személyek listájára. Az újságíró mindössze hét percig tudott sétálgatni Guiyang utcáin, ennyi idő alatt a rendőrség azonosította, és le is tartóztatták. A rendszer nemcsak a bűnözőket tartja számon, hanem még az egyszerű szabályszegőket is.
A kínai vezetés hisz a nyilvános megszégyenítés erejében, óriás kivetítőkön teszi közszemlére a szabályokat nem 100 százalékban betartók arcképeit és adatait. A pár másodperces hírnévhez nem kell gyilkosságot vagy betörést elkövetni, elég hozzá egy meggondolatlan gyorshajtás, egy nemdohányzó zónában elszívott cigaretta, esetleg egy késve törlesztett hitelrészlet. A térfigyelők képesek rögzíteni és adatbázisba tölteni az autók rendszámát, márkáját, színét, útvonalát, sőt még a benne ülők öltözetét is. A kamerák segítségével a munkamorált is kontroll alatt tartják: az arcfelismerő rendszer folyamatosan figyelemmel kíséri a dolgozók nonverbális jeleit, érzelmeit, és ha úgy ítélik meg, hogy az éttermi felszolgáló nem elég udvarias a vendéggel, vagy esetleg túl fáradt a munkához, azonnal értesítik az őt alkalmazó vállalatot.
A mindenható szociális kreditrendszer
Az állami szabályozás az úgynevezett társadalmi kreditrendszer bevezetésével lépett újabb szintet Kínában. A szisztéma a tervek szerint egy hosszabb tesztidőszak után az évtized elején lépett volna teljesen életbe, a koronavírus azonban hátráltatta a folyamatokat, ám bizonyos elemei így is már évek óta működnek.
Az állam a lakosokat és a vállalkozásokat egy 18 számjegyből álló egyedi azonosítóval látta el, magatartásukat és cselekedeteiket pedig folyamatosan pontozza és értékeli, majd a pontok függvényében jutalmazza vagy bünteti.
A megfigyelést arcfelismerés, testszkenner, 24 órás nyomon követés segíti, és emellett ellenőrzik a rendkívül népszerű online vásárlást, minden banki tranzakciót, a közösségi médiában az adott személy kapcsolati hálóját, elemzik a munkahelyi viselkedést, de még a gyerekek iskolai teljesítményét is.
A tetteknek Kínában valóban súlyuk van. A magas pontszám természetesen privilégiumokkal jár: a jó magaviseletű állampolgár nem kell, hogy letétet fizessen autókölcsönzéskor vagy lakásbérléskor, a reptereken elsőbbségi beszállást biztosítanak nekik, a bankok pedig kedvezőbb feltételekkel adnak hitelt. Nézzük a rendszer árnyoldalát. A gyengén teljesítők nem utazhatnak vonattal vagy repülővel, és nem szállhatnak meg magasabb minősítésű szállodákban. Korlátozhatják az internet sebességét is, ha például álhíreket posztolnak, túl sok időt töltenek videójátékokkal vagy a közösségi médiában. Kínában már jó ideje nem lehet anonim módon böngészni az interneten, ahol az elérhetőség eleve jócskán korlátozott. A digitális cenzúra eredményeként például a Facebook, az Instagram, a Google-kereső vagy éppen a YouTube teljesen elérhetetlen a nagy falon túl. A kiberbiztonság növelése érdekében a kínai közösségi oldalakra kizárólag bejegyzett telefonszámokkal lehet regisztrálni.
A szülők tettei hatással lehetnek a gyerekük a továbbtanulási esélyeire is. Egy kínai egyetem korábban blokkolta egy jelentkező felvételét, mivel az apjának tartozásai voltak. Alacsony pontszámmal a karrierépítés is lehetetlen, bizonyos állami cégek és bankok vezetői pozíciói kizárólag a magas pontszámúak számára nyitottak. A kínai társkereső oldalakon nemcsak a lakhelyet, a testsúlyt kell megadni, a fotók mellett még a kreditrendszerben szereplő pontszám is szerepel. Ezzel zárják ki annak a lehetőségét, hogy egymástól távol eső pontszámúak találjanak egymásra. Ez egyébként az ő érdekük is, hiszen a születendő gyermekek induló pontszámát kizárólag a szülők adatainak átlagából számítják ki. Azt pedig valószínűleg senki sem szeretné, hogy újszülöttje élete éppen a párja rossz magaviselete miatt induljon hátrányból. És hogy egy pillanatig se legyen kétsége senkinek afelől, hogy miképp teljesít, az okostelefonján egy applikációban egy kattintással megtekintheti az aktuális pontszámát. Egyetlen előnye, hogy realtime-ban működik a rendszer, azaz minden egyes jó vagy rossz cselekedet azonnal nyomon követhető a pontszám állásán.
Jobb állampolgárrá válni
A kamera- és a társadalmi kreditrendszer társadalomformáló ereje vitathatatlan. A totális kontroll árnyékában ki akarna az arcképével találkozni egy gyorshajtás miatt saját települése főterén kihelyezett óriás kivetítőn? Ki kockáztatná gyermeke továbbtanulását egy időben be nem fizetett törlesztőrészlet miatt? Egyre többen figyelnek arra, hogy – elsősorban egyéni érdekeik miatt – betartsák a szabályokat. Így válnak jobb állampolgárrá. Ez a folyamat akár igazolhatja is a kínai kormány álláspontját, hogy minden ellenőrzés, a személyi szabadság informális korlátozása éppen az állampolgárok védelme érdekében történik. A kínaiak egyébként meglepően nyitottak minderre, ugyanakkor az is tény, hogy ez a rendszer a társadalom kettészakadásához, az előítéletek felerősödéséhez vezet. Családok szakadhatnak szét, és a szenvedélybetegek is még rosszabb helyzetbe kerülnek.
Természetesen a nyugati világ sem patyolattiszta ezen a téren. Az elmúlt évtized legnagyobb lehallgatási botrányának szereplői Angela Merkel kancellár és az Egyesült Államok voltak, és a Pegasus kémprogram sem kínai fejlesztés. A technológia mindenhol adott, a kérdés az, ki, milyen szinten és mekkora publicitás mellett használja ki a képességeit. Ne legyenek illúzióink.•