Környezettudatos útépítés
A Colas cégcsoport üzleti filozófiájának évtizedek óta szerves része a környezettudatosság. A francia hátterű cég az egész világon jelen van, Kanadától egészen Indiáig működnek leányvállalatai. Hogyan érhető tetten ez a szemlélet a magyarországi leányvállalat esetében?
– Mindazok mellett, hogy a ránk vonatkozó összes környezetvédelmi és hulladékgazdálkodással kapcsolatos jogszabályokat és előírásokat betartjuk, időnként indítunk olyan programokat, melyek speciálisan segítik a környezettudatos munkát. A bányászati tevékenységünk kapcsán például két kiemelten fontos kezdeményezésünk is volt az utóbbi években: az egyik kutatási projekt a Magyar Madártani Egyesület részvételével a bányában élő madarak életének a feltérképezésére irányult, a másik pedig a tájrehabilitáció témakörére koncentrált, azaz a már korábban keletkezett tájsebek gyógyítását rekultivációval és elsősorban őshonos növényzet telepítésével valósítja meg. Az útépítési tevékenységünk esetében az aszfaltgyártás terén indult el egy energiahatékonysági program.
A hazai előírás alapján a mérsékelten meleg aszfaltként (WMA – Warm Mix Asphalt) ismert eljárások egyik lehetséges megvalósítása a habosított bitumenes technológia, melyet először a Colas keverőtelepein alkalmaztak. Ennek lényege, hogy a forró, nyomás alatt lévő bitument vízzel együtt permetezzük a keverőtérbe, ahol a bitumen felhabosodik, ezáltal a kőanyagot jobban bevonja, a bitumenfilm tapadása pedig nagyobb lesz a hagyományos aszfaltkeverékekhez képest.
Ezzel a módszerrel a gyártás hőfokát, és így az energiafelhasználást is csökkenthetjük, de akár meg is tudjuk növelni a beépítési távolságot. A habosított kötőanyagok használatával 120–140 °C között tudjuk tartani a beépítési hőmérsékletet, ami a hagyományos beépítési hőfokokkal összevetve mintegy 20–40 °C-os csökkenést tesz lehetővé, vagyis alacsonyabb energiafelhasználás mellett ez az eljárás lényegesen környezetkímélőbb is. Az első negyedévben pedig az új jogszabályi előírásokra reagálva elindítottuk az Energia menedzsment programot, amely a teljes vállalat tevékenységének energiafelhasználását monitorozza és teszi majd hatékonyabbá. Ehhez felhasználjuk a már jelenleg is működő, az aszfaltgyártás teljes folyamatának energiafelhasználását monitorozó, saját fejlesztésű szoftverünket.
Nemzetközi színtéren is találkozhatunk a Colas Hungária Zrt. Technológiai Igazgatóságának nevével – a Colas SA közvetítésével –, miután bekerültek a LIFE SustainEuroRoad elnevezésű, az Európai Unió által finanszírozott projektbe.
– A projekt célja egy olyan innovatív szoftver kifejlesztése és validálása, amely össze tudja hasonlítani a különböző útépítési technológiák és anyagok előállítása és alkalmazása során keletkező szén-dioxid üvegházhatású gáz mennyiségét. Erre azért van szükség, mert az elmúlt évtizedben az Európai Unió fő célkitűzései között egyre markánsabb szerepet kapott a fenntarthatóbb növekedés elősegítése, melyet egyebek között az útépítés és -felújítás környezeti hatásainak drasztikus csökkentésével szeretnének elérni. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 20 százalékos csökkenésével párhuzamosan az energiahatékonyság 20 százalékos növekedését kell elérni. A program megvalósításához a Franciaországban már működő SEVE Eco-comparateur nevű szoftvert vették alapul, amelyet korábban már Magyarországon is bemutattak. A fejlesztésnek köszönhetően egy útépítési vagy -felújítási projekt különböző technológiai variánsai környezetvédelmi szempontból is összehasonlíthatóvá válnak.
Milyen szerepet vállaltak ebben a munkában?
– A Colas Hungária Zrt. feladata egy bizonyos útszakasz (a 31-es főút 106+103–129+159 kilométerszelvények közötti szakasz) tesztelése volt, melynek során adatokat gyűjtöttünk az egyes technológiai folyamatok energiafelhasználásáról abból a célból, hogy a szoftver által használt alapadatokat pontosabbá tegyük. A teljes vertikumot vizsgáltuk, azaz az alapanyagokat, a szállítás költségeit, a gyártás folyamatát és még a bedolgozás fázisait is. Ezután került sor az adatok kiértékelésére. Jelenleg a szoftver magyar nyelvű fordítása zajlik, már kiküldtük az összes szakkifejezés magyar nyelvű megfelelőjét a francia kollégáknak, akik beillesztik azokat a megfelelő helyekre. Várjuk vissza a próbaverziót, hogy az utolsó simításokat is elvégezhessük a kiadás előtt. Nemcsak az eszköz fejlesztésére helyeztük a hangsúlyt, hanem a kommunikációra is, ugyanis a döntéshozóknak is szeretnénk bizonyítani, hogy egy ilyen szoftverrel valódi környezetvédelmi versenyhelyzetet lehet teremteni az útépítési piacon.
Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy ez nem egyik napról a másikra hoz változást, azonban reményeink szerint 3-4 éven belül elterjedhet a szoftver használata Magyarországon is. Látni kell, hogy egyre inkább olyan költséghatékony és környezetvédelmi szempontból fenntartható megoldásokra van szükség, melyekkel meg tudunk felelni a 21. század kihívásainak.•