Tuskógombák titkait tárták fel magyar kutatók
A tuskógombák a Föld legidősebb és legnagyobb élőlényei közé tartoznak, egyes kolóniáik korát nyolcezer évre, méretüket közel ezer hektárra becsülik. Azonban nem a koruk vagy a méretük a leglényegesebb tulajdonság, hanem kórokozó képességük. A tuskógombák ugyanis a mérsékelt égövi erdők egyik legpusztítóbb kórokozói, bizonyos területeken egész erdőket irtanak ki. A talajban túlélő struktúráik, az úgynevezett rizomorfjaik segítségével hosszú ideig életben maradnak, akadályozva az újraerdősítéseket.
A most megjelent tanulmányban a kutatók elsőként tudták megmagyarázni a tuskógombák több meglepő tulajdonságát – egyebek között az élő növények fertőzésében, illetve kolonizációjában szerepet játszó fontos gének feltárásáról adtak tájékoztatást. E gombák az élő és az elhalt fás növényi részeket nagy hatékonysággal tudják lebontani, ami a többi között a bioüzemanyagok előállításában is perspektívát jelent.
A tanulmány fontos előrelépést jelent az ilyen gombák elleni küzdelemben is, mivel számos fontos célgént és mechanizmust kijelöl, amelyekre további kutatások épülhetnek.•