Bogarak
A kutatók azt javasolják, hogy a bogarak legnagyobb erősségét fordítsuk ellenük. Pontosan ezen dolgoznak a Koppenhágai Egyetem Biológiai Tanszékének kutatói a skóciai Edinburghi Egyetem és a kanadai McMaster Egyetem kutatóival együttműködve. A káros rovarok elleni „ökológiai” módszerek kifejlesztésére irányuló szélesebb körű erőfeszítések részeként a kutatók felfedezték azokat a hormonokat, amelyek a vizeletképződést szabályozzák a bogarakban.
Kenneth Veland Halberg, a Koppenhágai Egyetem Biológiai Tanszékének docense szerint ez megnyitja az utat az olyan bogárhormonokhoz hasonló vegyületek kifejlesztése előtt, amelyekkel elérhető, hogy annyi vizelet képződjön a bogarakban, amennyi miatt kiszáradnak és végül elpusztulnak. A bogarak szisztémás ozmoregulációjának evolúciós eredetéről szóló tanulmány nemrég jelent meg a PNAS tudományos folyóiratban.
A tanulmányban a szerzők igyekeznek bebizonyítani, hogy a bogarak alapvetően más módon szabályozzák a szervezet vízvesztését, mint az összes többi rovar, és hogy ezeket a különbségeket ki lehetne használni a kártevő bogarak folyadékegyensúlyának végzetes megzavarására anélkül, hogy az más rovarokat érintene. A kutatási adatok szerint ez az egyedülálló mechanizmus körülbelül 240 millió évvel ezelőtt alakult ki, és jelentős szerepet játszott a bogarak rendkívüli evolúciós sikerében.•