Új vizsgálatok és technológiai eljárások a Colasnál
Bitumenek hideg viselkedésének jellemzésére szolgáló vizsgálatok
A Fraass-töréspont a legrégebben alkalmazott módszer a bitumenek alacsony hőmérsékletének vizsgálatára. 1937-ben fejlesztették ki, és a mai napig széles körben alkalmazzák, beépült az európai szabványokba mint a bitumenek minőségi követelményeinek előírása (EN 12591, EN 14023 szabványok és a magyar Útügyi Műszaki Előírások is). A vizsgálatot az EN 1293 szabvány írja le, amely szerint a Fraass-töréspont az a hőmérséklet °C-ban mérve, amelynél egy előírt, egyenletes vastagságú bitumenes kötőanyagfilm meghatározott terhelés hatására eltörik.
A hasábhajlító reométer (Bending Beam Rheometer; BBR) az amerikai Strategic Highway Research Program (SHRP) által kifejlesztett vizsgálati módszer. Bár már Európában is átvették ezt a módszert és szabványosították, még mindig nem nevezhető elterjedtnek. Ez azzal magyarázható, hogy a bitumenek minőségi követelményeire vonatkozó szabványok (EN 12591, EN 14023) a friss kötőanyagokra vonatkoznak, ugyanakkor az SHRP követelményrendszer az öregített bitumenekre ad meg kritériumokat, bár a modifikált bitumenekre vonatkozó legújabb EN 14023 tervezetben már szerepel ez a vizsgálati módszer is. Az EN 14771 szerint a vizsgálat a bitumenek hajlítási-kúszási merevségét jellemzi alacsony hőmérsékleten, folyamatos terhelés alatt 240 másodpercig, egy hasáb alakú mintán. A terhelési idő 60. másodpercében két kritikus hőmérsékletet határoz meg, a 300 MPa merevséghez tartozó hőmérsékletet és az m értékhez (kúszási görbe meredeksége) tartozó hőmérsékletet. Az ábra a kötőanyag terhelését szemlélteti a vizsgálat alatt.
A Fraass-töréspont a kötőanyagok törését, rideggé válását határozza meg, míg a BBR-vizsgálat a merevség alakulását jellemzi állandó terhelés mellett.
Aszfaltkeverékek hidegviselkedési jellemzőinek vizsgálata
Az aszfaltkeverékekben alacsony hőmérséklet hatására – hőmérsékletfüggő relaxációs képességtől függő – zsugorodás, a gátolt alakváltozás miatt pedig feszültség jön létre. Amikor ez a termikus húzófeszültség eléri a keveréket jellemző húzószilárdságot, a – hőmérsékleti hatásoknak és közvetlen kerékterhelésnek legnagyobb mértékben kitett – burkolatfelületen repedések jönnek létre. Az aszfaltkeverék alacsony hőmérsékleten való viselkedésének jellemzéséhez az 1990-es évek elején az Egyesült Államokban fejlesztették ki a gátolt alakváltozású próbatest repedési hőmérsékletének meghatározását (Thermal Stress Restrained Specimen Test; TSRST-vizsgálat). Jóllehet a vizsgálattal szemben támasztott követelményeket az európai vizsgálati szabvány is keretbe foglalja, a hazai, illetve az európai gyakorlatban a vizsgálat még nem terjedt el széleskörűen. Az aszfaltrétegek és -keverékek szempontjából a rövid időn belül bekövetkező, gyors hőmérséklet-csökkenéssel járó és a negatív hőmérsékleti tartományban végződő lehűlések előfordulására és azok vizsgálatára célszerű fókuszálni.
A TSRST-vizsgálat menetét az EN 12697-46 európai szabvány írja le. A vizsgálat lényege, hogy egy hasáb alakú próbatestet – mindkét végénél acél véglapokra ragasztva – egy klímakamrában rögzítenek úgy, hogy alakváltozás (zsugorodás) ne jöhessen létre, az gátolt legyen az egész vizsgálat alatt. A kezdeti +20 °C-os hőmérsékletet konstans, 10 °C/h sebességgel csökkentik. A próbatest belső hőmérséklete szorosan követi a kamra hőmérséklet-változását. A gátolt alakváltozás miatt a próbatestben a hőmérséklet-változás hatására termikus húzófeszültség ébred. Mikor a húzófeszültség nagysága eléri az adott anyagra jellemző húzószilárdságot, a húzószilárdság tartaléka kimerül, és a próbatest elreped, eltörik. A vizsgálat eredményét a tönkremenetel pillanatában mért feszültség (termikus húzófeszültség) és a (próbatestben mért) tönkremeneteli hőmérséklet adja.
Vizsgálati eredmények
A Colas Hungária Zrt. Technológiai Igazgatóság Központi Laboratóriuma rendelkezik mindhárom vizsgálóberendezéssel, ezért adatgyűjtési jelleggel összehasonlító vizsgálatokat végeztünk normál és modifikált bitumenek esetén Fraass-töréspont és BBR-módszer esetén is. A vizsgálatsorozatba B 50/70 típusú normál, PmB 25/55-65, valamint PmB 10/40-65 modifikált bitumeneket vontunk be, amelyeket a Mol és a cseh ASTECH gyártott.
A merevséghez tartozó hőmérsékletértékek általában alacsonyabbak, mint a töréspontértékek. A töréspontértékek jobban jellemzik a különböző bitumenek repedésképződését, mint a merevséghez tartozó hőmérsékletértékek. A vizsgálatok során ugyanakkor az is tapasztalható volt, hogy – különösen visszanyert bitumenek esetén – a töréspontértékek 0, illetve pozitív tartományba estek, és a vizsgálat eredményei ebben a tartományban már megbízhatatlanok voltak. Ez a jelenség a BBR-vizsgálattal nem volt tapasztalható.
A hazai gyakorlatban gyakran alkalmazott aszfaltkeverékek hidegviselkedési jellemzőit az elmúlt 10 évben ritkán vizsgálták. Az elmúlt 2 évben a Colas Hungáriánál végzett vizsgálatok során nemcsak speciális aszfaltkeverékeket, hanem az általános, széles körben alkalmazott mindennapi keverékeket is vizsgálták és kiértékelték a szakemberek.
A nagy teljesítményű kopóréteg-keverékek (SMA) kedvezően, –30 °C körüli vagy az alatti hőmérséklet-tartományban teljesítettek. A kiugró, AC 11 kopó (N) B 50/70 aszfaltkeverék teljesítménye valószínűleg nem a B 50/70 típusú útépítési bitumen jellemzőitől, hanem a keverék hidegviselkedésre kedvező hatást gyakorló összetételéből adódóan teljesített a vártnál jobban. A kötőrétegben használt keverékek alacsonyabb repedési hőmérséklete a burkolatban feltételezett hőmérséklet-eloszlás miatt nem szabad, hogy ilyen jellegű igénybevétel hatására tönkremenetelt okozzon.
Hazai és nemzetközi kutatások egyaránt foglalkoztak már a hidegviselkedési vizsgálatok kérdésével, azonban adatgyűjtés-jellegű vizsgálatsorozatok eredményeit ritkán vagy nem publikálták. A Colas Hungária Zrt. Technológiai Igazgatóság Központi Laboratóriumában folyamatosan, adatgyűjtő jelleggel kerülnek kijelölésre és vizsgálatra a cégcsoport keverőtelepeire beszállított bitumenek, és ezzel párhuzamosan a keverőtelepein gyártott aszfaltkeverékek, hogy idővel, főleg az alapanyagok kiválasztásánál, szempont lehessen a keveréktől várható hidegviselkedési jellemző is.•