Új technológiák alakítják át az életünket
Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője a tanulmányra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt években egyre erősebben érezhető a vásárlási szokások átalakulása. A hagyományos, fizikai üzletek helyett az emberek már az online boltokat preferálják. Véleménye szerint ez a fejlődés messze nem ér véget, a kiterjesztett valóságban a virtuális termékekkel való interakció az e-kereskedelmet is újabb szintre fogja emelni. A német stratégiai tanácsadó cég szakértői úgy vélik, a jövőben az adatforgalom jelentősen megnövekszik, ami több lehetőséget kínál az adatok pénzzé tételére, azaz monetizációjára. A mesterséges intelligencia segítségével a vásárlói személyes adatok és a felhasználói preferenciák elemzése megvalósíthatóvá válik, és a vállalatok ezután jobban targetált (célzott) hirdetéseket állíthatnak elő, maximalizálva a bevételt a magasabb megtekintési és kattintási arány és végső soron a vásárlás révén.
A tanulmány kitér arra is, hogy a kvantum-számítástechnika a jövőben számos ágazatot alakíthat át, a többi között a pénzügyi, gyógyszeripari, energetikai és biztonsági szektort. A kvantum-számítógépek ugyanis rengeteg érték egyidejű ábrázolására (stimulációk, tesztek) és az összes értékkel egyidejűleg végzett számítások elvégzésére is alkalmazhatók. Emellett a qubitek számától függően a közeljövőben például a gépi tanulás fejlesztését is elősegítheti a kvantum-számítástechnika. Az IBM tavaly egy 127 qubit számítási teljesítményű gépet mutatott be, jövőre pedig a tervek szerint 1000 qubitre emelnék a szintet. Egyes tudósok az évszázad közepére a 100 ezer qubitet sem tartják elképzelhetetlennek.
A növekvő adatmennyiség lehetővé teszi a mesterséges intelligencia (MI) folyamatos optimalizálását; a lehetséges jövőbeli alkalmazások életeket változtathatnak meg, és számos iparágban a humán erőforrást az MI-vel támogatott gépek, intelligens robotok és hibridek fogják felváltani. A tanulmány példaként említi az egészségügyet, ahol a prevencióban kap központi szerepet a mesterséges intelligencia. Ilyenek lehetnek például a virtuális ápolási asszisztensek és az intelligens, viselhető eszközök. A gyártásban egyre több intelligens rendszer lesz 2030 és 2040 között, melyek a fogyasztói termékigényre optimalizálódnak, és a termékeket költséghatékonyabban és kevésbé környezetszennyező módon állítják majd elő. Az évszázad közepére pedig az arckifejezések azonosításával az érzelmeink felismerése alapján fogják személyre szabni az ügyfélélményeket.
A tanulmány készítői azt is megállapították, hogy minden iparágban az automatizálás irányába való elmozdulás lesz tapasztalható. A tanácsadó cég ezúttal is egészségügyi példát hoz: az intelligens robotok vagy az MI előrejelző alkalmazások a monoton és a betegségfelmérő feladatokat vennék át. De, mint írják, a következő évtizedben a közlekedési ágazatban is nagymértékben csökkenhet a foglalkoztatottság, hiszen az autonóm járművek könnyebben helyettesítik majd a személygépkocsi-, taxi- és teherautó-vezetőket.•