Mi köze a geokémiának a Seuso-kincsekhez és a klímakutatáshoz?
A Földtani és Geokémiai Intézet egyik kutatócsoportja archeometriai kutatásokkal foglalkozik. Ez a tudományág a régészeti és múzeumi leletek természettudományos elemzését jelenti. A kutatások ezen a területen egyértelműen interdiszciplinárisak, vagyis különböző tudományágak igyekeznek együtt értelmezni a rendelkezésre álló adatokat.
„A természettudományok új szemléletet kölcsönöznek a kutatásoknak, a régészet, illetve a történettudomány az eredmények értelmezésével tud hozzájárulni a vizsgálatokhoz – mondta Demény Attila. – A természettudományok oldaláról számos terület vehet részt az archeometriai vizsgálatokban, hiszen idetartozik a radioaktív szénizotópos kormeghatározás is. Eredetileg azt a módszert is a fizikusok fedezték fel, és ők alkalmazták először.”
A radioaktív szénizotópos – vagy röviden radiokarbon – kormeghatározás a szén radioaktív izotópjának mennyisége alapján határozza meg a leletek korát. A légköri szén-dioxidban lévő szénmolekulák a kozmikus sugárzás és egyéb tényezők hatására bizonyos arányban 14-es tömegszámú szénizotóppá (14C) alakulnak, majd a növények a fotoszintézis során felveszik őket, és beépítik a szerves molekuláikba. Amint az élőlény meghal, többé már nem cseréli szénatomjait a közvetetten az atmoszférából származó szénnel, így újabb 14C izotóp már nem juthat testének anyagaiba. Viszont a 14C izotóp lassan béta-sugárzás kibocsátásával 14N nitrogénizotóppá alakul, mennyisége idővel fokozatosan csökken, így lehet következtetni az élő szervezet halála óta eltelt időre.
Geokémia a kerámiákban
Az archeometriához úgy kapcsolódik a geológia és a geokémia, hogy gyakran a vizsgált régészeti leletek földtani anyagok – mint például a márványból készült tárgyak esetében – vagy ezek analógjai. A kerámiák például főként agyagból készülnek, de emellett egyéb soványítóanyagokat, például homokot, apró kavicsot, összetört kőzetet, kagylóhéjat is kevertek beléjük a hajdanvolt fazekasok, ezzel soványítva az agyagot, és erősítve a kerámia szerkezetét.
A geológusok már csak azért is segíthetik a régészek munkáját az agyagedények elemzésekor, mert a fazekasmesterség során alkalmazott eljárásokhoz meglehetősen hasonló folyamatok természetes földtani körülmények között is végbemehetnek. Amikor a földkéreg mélyéből hatalmas magmatömeg emelkedik a sekélyebb régiókba, és ott belenyomul az üledékbe, akkor a magma hője, illetve a belőle kiáramló oldatok átalakítják az üledéket, gyakorlatilag mintegy „megsütve” a kőzetet. A hevítés és a magmából kiáramló fluidumok hatására új ásványok keletkeznek a kőzetben.
„Amikor az agyagot a fazekasok a kiégetés előtt soványítóanyagokkal keverték össze, akkor ezek az anyagok a föld mélyében zajló folyamatokhoz hasonlóan reagáltak egymással a kemencében, és az ásványoknak megfelelő mesterséges anyagok alakultak ki. Ez pontosan ugyanaz a kontakt metamorfózis, ami a föld alatt megy végbe – magyarázta az igazgató. – A kontakt metamorfózis gondolatiságát és eszköztárát ezért a kerámiák vizsgálatánál is alkalmazhatjuk. A kerámiaanyagok vizsgálatából például megállapíthatjuk, hogy az edényt milyen hőmérsékleten égették ki, amiből következtethetünk az egykori fazekasok tudására, az általuk alkalmazott technológiára is.”
A kerámia mázáról is sokat megtudhatunk, annak anyagai, összetevői alapján a restaurátorok autentikus módon javíthatják, egészíthetik ki a leletet. Gyakran előfordul, hogy eredeti rajzok állnak rendelkezésre a tárgyról, vagy a megmaradt töredékek alapján külalakjában rekonstruálni lehet a tárgy eredeti megjelenését. A valóban hiteles restaurálás azt is megkövetelné, hogy a felhasznált anyagok és technológiák is korhűek legyenek, bár a széles körű alkalmazásra még várnunk kell.
A legtöbb archeometriai vizsgálathoz mintát kell venni a tárgyból, tehát bizonyos mértékben roncsolni kell. Ez sok kutatót elrettent az efféle elemzés engedélyezésétől. Demény Attila elmondta, hogy dolgoztak már olyan régésszel, aki nem vállalta, hogy a geokémikus munkatársak apró furatot ejtsenek az általa vizsgált faragott ékkövön. A régész szerint a lelet tud várni addig, amíg a vizsgálati módszerek fejlődése folytán már nem kell majd megfúrni a tárgyat az elemzés elvégzéséhez. „Ha a műalkotás kibírt kétezer évet, akkor ez a néhány év már nem oszt, nem szoroz” – jelentette ki a tudós, és Demény Attila szerint ebben a véleményében volt is ráció.
A Seuso-kincs lelőhelyének nyomozása
Jó példa erre a nyomelemtartalom vizsgálata. Tíz évvel ezelőtt még ez is csak úgy működhetett, ha előtte a tárgyat megfúrták, vagy legalábbis nyomnyi mennyiségű anyagot kapartak le róla. Ma már a Földtani és Geokémiai Intézet kutatóinak is van kézi röntgenfluoreszcens spektrométerük, amely nem nagyobb, mint egy kézifegyver. Az eszköz röntgensugárzást bocsát ki, amely gerjeszti a tárgy atomjait. A gerjesztés miatt megemelkedett energiaállapotukból fotonok kibocsátásával, fluoreszcencia révén térnek vissza az alapállapotba. A fluoreszcencia hullámhossza az anyagi minőségre jellemző tulajdonság, így ennek mérésével meg lehet határozni az összetételt, legalábbis sok elem koncentrációját.
Ezzel a módszerrel vizsgálták az intézet Archeometriai Kutatócsoportjának szakemberei a Seuso-kincset is dr. Bajnóczi Bernadett vezetésével.
„Nyilvánvaló, hogy a Seuso-kincs kapirgálása – legalábbis látható helyekről – szóba sem jöhetett. Csak a kancsók belsejéből és a tálak aljából vehettünk mintát a tárgyakból. E vizsgálatok segítségével egészen aprólékos információhoz jutottunk a kémiai összetételről. A fő szabály azonban az volt, hogy a leletek felületét csak noninvazív technikákkal, leginkább a kézi röntgenfluoreszcens spektrométerrel vizsgálhattuk. Ezekből a mérésekből tudjuk, hogy a tárgyakban pontosan mennyi a nemesfém, vagyis az ezüst és az arany koncentrációja” – folytatta Demény Attila.
Sajnos a Seuso-kincs vizsgálatának eredményei még nem publikusak, a szakembereket köti a titoktartás. Ugyanakkor az intézetigazgató magáról a kutatásról, illetve az alkalmazott módszerekről és technikai nehézségekről azért mesélhet. Az első kérdés az volt, amit a szakembereknek meg kellett válaszolniuk, hogy a tárgyakat vajon tökéletesen letisztították, vagy esetleg tartalmaznak olyan anyagmaradványokat, amelyek az elásás, az elrejtés helyéről származhatnak.
Mint kiderült, magukat a kincseket meglehetősen alaposan megtisztították, így nagyon kevés volt az anyagmaradvány rajtuk. Viszont azt a rézüstöt, amelybe a tárgyakat rejtették elásás előtt, már nem tisztogatták le olyan körültekintően. Vagyis a rézüstön voltak talajmaradványok, és ezeket vizsgálták az intézet munkatársai. Persze ezekből sem volt sok, csak néhány milligramm, ez azonban már elegendő volt az ásványtani és geokémiai elemzésekhez. Sok volt benne a kalcium-karbonát (kalcit, ami a mindenki által ismert mészkő anyaga), amelynek izotóp-összetétele jellemző a helyszínre, ahonnan a tárgyakra ragadt talaj származik.
„A mindenki által ismert feltevés az, hogy a kincset a Polgárdi térségében lévő Szár-hegy környékén ásták el a földbe, majd onnan került különféle feketepiaci utakon külföldre. Számos mintát vettünk a Szár-hegy térségében lévő talajokból, illetve rendelkezünk más, külföldi talajmintákra jellemző adatokkal is, ugyanis egyes állítások szerint a kincset nem Magyarországon, hanem másutt találták – mondta az akadémikus. – Jelenleg ezek összetételét hasonlítjuk össze az üstön talált mintákkal. Az összehasonlítások eredményeiről egyelőre nem beszélhetek.”
A régészek tehát nagyon nem szeretik, ha a műtárgyak látható felületeiről mintát vesznek a geokémikusok, hogy annak anyagi összetételét megvizsgálhassák. Demény Attilának arról nincs információja, hogy egy ilyen mintavétel mennyivel csökkenti a lelet eszmei vagy esetleg piaci értékét, ugyanakkor azt gondolja, hogy bizonyos értelemben még növelhetné is. Mert a mintavétel, illetve az ennek nyomán elvégzett vizsgálatok egyúttal azt is jelentik, hogy többet tudtunk meg a tárgyról, és annak eredete, jelentősége biztosabban tudható. A történészek és a muzeológusok körében a tárgyak nagy anyagi és eszmei értékére való tekintettel érthető módon gyakori a tárgyak féltése, és ezért nem könnyű engedélyt szerezni invazív beavatkozásra. Ez nemcsak a régészetre igaz, de például a cseppkőbarlangokra is, amelyekről hamarosan szó lesz.
Az étkezésről árulkodó csontizotópok
Az intézet archeometriai kutatásainak másik iránya a régészeti ásatások során feltárt csontok analitikai vizsgálatával foglalkozik. A csontok szerves és szervetlen összetevőit is lehet mérni, és az eredmények alapján az elhunyt személy korára, életmódjára lehet következtetni. Például a csontokból kivonható kollagén fehérjében található szén- és nitrogénizotópok vizsgálatával a táplálkozás minőségéről tudhatunk meg sok mindent.
Az egyik kutató, Gugora Ariana PhD-hallgató honfoglaláskori csontmaradványok vizsgálatával foglalkozik. Egyebek között azt vizsgálja a csontok alapján, hogy az idők során őseink táplálkozásában mennyiben változott a köles szerepe. A köles különlegessége, hogy úgynevezett C4 növény, ami azt jelenti, hogy az átlagos szárazföldi növényektől eltérő molekuláris mechanizmusok segítségével köti meg a levegő szén-dioxidját a fotoszintézis során, és ez hatással lesz a létrejövő szerves anyagokban lévő szénizotóp összetételére is. Ennek megfelelően a kölesben – amely a honfoglalás idején a domináns elérhető C4 növény volt a Kárpát-medencében – megkötött anyagokat elfogyasztó emberek csontjaiban is eltérő lesz a 12C és a 13C szénizotópok aránya.
Amikor a népesség a kölesről átáll a búzára (amely nem C4, hanem C3 növény), akkor az emberek szervezetében megváltozik a szénizotóparány. Ez felfedezhető az ásatások során talált csontmaradványokból kivont kollagénben is. Demény Attila elmondta, hogy bizonyos szempontból a köles afféle lenézett táplálék volt, inkább a szegények ették, illetve állati takarmányként használták. Másrészt viszont nagy volt a tápanyagtartalma, ezért a betegekkel is kölest etettek, így próbálták támogatni a szervezetüket a betegséggel szembeni védekezésben. Ennek ismeretében feltételezhető, hogy ha egy lelőhelyen talált összes csontmaradvány arról tanúskodik, hogy leginkább búzát ettek, viszont van néhány olyan, amiből az derül ki, hogy voltak, akik kölessel táplálkoztak – ők valószínűleg betegek voltak.
Ha a csontok nitrogén- és szénizotóp-összetételét együttesen elemzik, akkor meg tudják határozni, hogy mennyi volt az állatifehérje-bevitelük a hajdan élt embereknek. Minél több állati fehérjét fogyasztott valaki, annál nagyobb a csontjaiban a 15-ös és 14-es tömegszámú nitrogénizotópok (15N és 14N) aránya. Ez jellemzően az állattenyésztésre való áttérés után figyelhető meg.
„Régészeti együttműködési projektjeinkben a feltárt csontok szén- és nitrogénizotóp-összetételének elemzésével a régmúlt embereinek táplálkozási szokásait határozzuk meg. Mennyi volt a növényi tápanyag, mennyi volt az állati fehérje, ezen belül esetleg a folyami hal, és hogy ez hogyan oszlik meg a különböző társadalmi csoportokban, társadalmi pozíció, kor és nem szerint.” Gugora Ariana korábbi kutatásai egy középkori ásatási területen arra utalnak, hogy a maradványokban azonos volt minden személy esetében a szén- és nitrogénizotóp-arány, amiből arra lehet következtetni, hogy viszonylag demokratikus közösség volt, ahol a vezetők és az alacsonyabb rendűek is ugyanazt a táplálékot fogyasztották.
Cseppkövek évgyűrűi
A barlangok, és ezeken belül a cseppkőbarlangok, különösen védettek Magyarországon. Vannak olyan nemzeti parkok, amelyek vezetősége együttműködő a geokémiai kutatásokkal, míg máshol elzárkóznak mindenféle beavatkozással járó vizsgálattól. A Földtani és Geokémiai Intézet, valamint az Aggteleki Nemzeti Park együttműködése kifejezetten jó, így a Baradla-barlangban egy évtizedet lefedően jelentős monitoringvizsgálatokat és hosszú távú kutatást tudtak végezni.
E kutatások legtöbbjéhez semmilyen módon nem kell megváltoztatni a barlang állapotát. Rendszerint azokat az apró cseppköveket vizsgálják, amelyek azokon a kőzetdarabokon nőttek az elmúlt évtizedek során, amelyeket a Baradla-barlang járatbővítéseikor bontottak ki a barlangászok, és nincs különösebb értékük a barlang természetvédelmi jelentősége szempontjából.
A cseppkövek általában tízévente nőnek egy millimétert. Ahogy a barlang plafonjáról lecsöppen a víz, a benne oldott ásványi anyagok a szén-dioxid eltávozásával kiválnak, és a fentről lógó sztalaktitokon, illetve a padlón álló cseppkövek, a sztalagmitok végén okoznak anyagkiválást. Az egymás után következő évszázadok, évezredek során növekvő cseppkövek keresztmetszetén így a fák évgyűrűihez hasonló rétegecskék alakulnak ki. A belső rétegek képződnek korábban, míg a csúcshoz közelebbi rétegek a fiatalabbak.
Bár azt gondolhatnánk, hogy a cseppkövek vizsgálata csak a múltról szolgálhat információval, ez koránt sincs így. A korábbi rétegek kutatásával nemcsak a régmúlt éghajlatára, vagyis a paleoklímára vonatkozó információt nyerhetünk, hanem a jövőben bekövetkező éghajlatváltozást jósló klímamodelleket is validálhatjuk. És itt megint a korábban nem is feltételezett mértékű interdiszciplinaritás nyilvánul meg. Ki gondolta, mondjuk, fél évszázaddal ezelőtt, hogy a 21. század húszas éveiben a geológusok és a geokémikusok majd a klimatológusok munkáját fogják segíteni a precíz kőzetelemző módszereik segítségével? De nézzük, hogyan működik ez a gyakorlatban!
„A földi éghajlat jövőjét a klímamodellek segítségével tudjuk előre jelezni, csakhogy a modellek, jellegükből fakadóan, bizonytalansággal terheltek. Vagyis a klímamodellek folytonos finomításra és igazolásra szorulnak. Ennek remek módja az, ha visszanézünk a múltba – magyarázta Demény Attila. – Meg kell próbálnunk pontos klimatikus adatokhoz (csapadékmennyiséghez, hőmérséklethez) jutni a múltból, mondjuk az elmúlt néhány ezer évből. Ehhez nagyszerű eszközt nyújtanak a cseppkövek. Ezután a klímamodellekkel mintegy megpróbáljuk modellezni a múltat. Ha jól működik a modell, és az általa adott eredmények összhangban vannak például a cseppkövek analíziséből szerzett, illetve más geokémiai adatokkal, akkor a modellt megbízhatónak tekinthetjük, és joggal számíthatunk arra, hogy a jövőbeli folyamatokat is nagy biztonsággal helyesen jósolja majd.”
Mindehhez a legfontosabb a cseppkövek korának pontos meghatározása. A radiokarbonos korhatározási technika csak korlátozottan alkalmazható, ez viszont nem jelenti azt, hogy az izotópok radioaktív bomlását ne lehetne erre a célra is használni. A cseppkövek korát leggyakrabban az urán-tórium kormeghatározással szokták megállapítani a kutatók. Az urán radioaktív bomlás során tóriummá alakul, és az izotópok aránya szolgáltat információt a kőzet koráról. Ez a módszer félmillió évnél nem régebbi cseppköveknél használható megbízhatóan.
Aggteleki paleoklíma
Magyarországon a debreceni Atommagkutató Intézetben nemrégen helyeztek üzembe egy urán-tórium kormeghatározásra alkalmas berendezést. Az aggteleki Baradla-barlangban az utóbbi években vizsgált legidősebb cseppkő 330 ezer évesnek bizonyult. Ez a cseppkő már korábban kidőlt, de még így is tiszteletet parancsoló a mérete: hét méter magas volt a kidőlés előtt. Az Aggteleki Nemzeti Park vezetői engedélyt adtak az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a Földtani és Geokémiai Intézet kutatóinak, hogy megfúrják a cseppkő alját, merthogy ott találhatók a legidősebb rétegek.
A fúró henger alakú, vagyis üreges, három centiméter átmérőjű, és a pereme iparigyémánt-porral van beszórva. A cseppkövet olyan helyen, a hátulján fúrták meg, hogy a látogatók ebből semmit se vegyenek észre. A fúrás során tehát egy három centiméter átmérőjű rudat emelnek ki a cseppkőből, amelyet hosszában elvágva és a rétegek felszínét felpolírozva mikroszkóp alatt vizsgálhatóvá válnak a több százezer évvel ezelőtt rárakódott rétegek. A rétegekből pedig következtetni lehet a régmúlt éghajlati tényezőire.
„Nagyon jó hőmérsékleti rekonstrukciót sikerült kialakítanunk a cseppkőrétegek vizsgálatából. A rétegekből egyértelmű, hogy az utóbbi több százezer év során a jégkorszakok voltak a hosszabbak, amelyeket nagyjából 100 ezer évente szakított meg egy-egy viszonylag melegebb periódus, ilyenben élünk most is – mondta Demény Attila. – Ezek a meleg időszakok jellemzően 5–25 ezer év hosszúak. A korábbi felmelegedési és eljegesedési időszakokból nincs sok információnk a Kárpát-medence klímájára vonatkozóan. Nem tudjuk például, hogy milyen volt a csapadék eloszlása. Márpedig akkor tudnánk konkrét előrejelzéseket megfogalmazni a jelenlegi felmelegedés következtében kialakuló csapadékviszonyokról, ha értjük, hogy ez a korábbi felmelegedési időszakokban hogyan történt. Erre adhat választ a cseppkövek rétegvizsgálata.”
Az intézet cseppkővizsgálataiból az derült ki, hogy a Kárpát-medence nagyon pontosan követte a globális klimatikus folyamatokat az elmúlt 300 ezer évben. A furaton belül három felmelegedési stádium nyomait sikerült rögzíteni, és mind a három megfelel a globális folyamatokból számolt hőmérsékleti értékeknek. Vagyis a globális klímára kidolgozott modelleket a Kárpát-medence jövőbeli éghajlatának előrejelzésére is lehet alkalmazni.•