A tudomány és az innováció szerepe az egészség megőrzésében
A vízellátási válság és az egészség megőrzése állt a Bayer Barometer 2022 felmérés középpontjában, amelyből kiderült, hogy a megkérdezettek 36 százaléka gondolja azt, hogy hamarosan kifogyunk az ivóvízből, 42 százalékuk szerint viszont ez csak később következik majd be. A vízhiány felelőseként saját magukat 49, az ipart pedig 30 százalékuk jelölte meg. A válaszadók mintegy 25 százaléka úgy látja, hogy a nagyvállalatoknak és a politikusoknak is van felelősségük ebben. A fiatalok véleménye szerint a vízellátási válság leküzdése nemcsak a gyárak és a nagyvállalatok, hanem az összes politikus és mindannyiunk feladata. A vízhiány napi szintű következményei közül legfájdalmasabbnak az élelmiszerek árának emelkedését tartják a felmérésben részt vevők, és a többségük szerint a gazdálkodókat különösen veszélyezteti a vízhiány. 37 százalékuk véli úgy, hogy a gazdálkodóknak szárazságtűrő növényfajokat, valamint új gazdálkodási technikákat és öntözőrendszereket kellene alkalmazniuk. A válaszokból az is kiderült, hogy a víztakarékosság jegyében fogmosás vagy borotválkozás közben elzárják a vizet, fürdés helyett inkább zuhanyoznak és ritkábban mosnak, ugyanakkor mindössze csak a negyedük van meggyőződve arról, hogy víztakarékossági törekvéseik növelik a rendelkezésre álló víz mennyiségét.
A felmérés másik fő témaköre az egészségmegőrzés volt. Kiderült, hogy a megkérdezett huszonévesek közel fele úgy vélekedik, hogy az egészséges étrend, az elegendő alvás, a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy egészségesek legyenek. A válaszadók 47 százaléka értett egyet azzal, hogy egészségügyi probléma esetén az orvossal való személyes találkozás a legjobb, bár bizonyos esetekben – például receptfelíráshoz vagy más szakorvoshoz történő beutaláshoz – elegendőnek tartják a távkonzultációt. A felmérésből az is kiderült, hogy a megkérdezettek fele egészségügyi szolgáltatóhoz fordul, ha egészséggel kapcsolatos tanácsra vagy információra van szüksége.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a magyar fiatalok közel kétharmadának van a telefonján valamilyen egészséggel, testmozgással, étrenddel és a kalóriák számlálásával kapcsolatos alkalmazás. Több mint a felük meg is mutatja az ezekben az alkalmazásokban rögzített adatokat az orvosának. A felmérésben részt vevők egyharmada motiválónak tartja, hogy láthatja az egészséggel kapcsolatos paraméterek időbeli alakulását, és 47 százalékuknak vannak olyan idősebb családtagjaik, akik elektronikus eszközöket használnak az egészségük nyomon követésére, valamint arra, hogy emlékeztessék magukat például a gyógyszereik bevételére vagy folyadék fogyasztására.•